Home USED OUTBOARD MOTORS Suzuki Outboard Motors Suzuki 20 HP DF20ATHL2 Outboard Motor
Suzuki 20 HP DF20AS2 Outboard Motor
Back to products
Suzuki 20 HP DF20ATL Outboard Motor
Suzuki 20 HP DF20ATHL2 Outboard Motor
Click to chat and order directly on WhatsApp 😉
Compare
Add to wishlist
Category: Suzuki Outboard Motors
Description
The 20 HP Suzuki outboard model # 20 HP DF20ATHL2 comes with every feature you could want. Equipped with a 20 inch shaft this outboard has electric push button start and with tiller steering and throttle control. Perfect for large or heavy jon boats and skiffs requiring a long shaft as well as auxiliary power for sailboats and trolling/kicker applications. As the lightest outboard in its class and one of the quietest 4-strokes ever built, the Suzuki 20hp outboard engine is a great example of Suzuki’s excellence in engineering.
  • Electronic Fuel Injection (EFI)
  • Sleek, Compact, Lightweight Design
  • Lightest Outboard in 20hp 4-stroke Class
  • Saltwater Rated
  • Fresh Water Flushing Port
  • Multi-Layer Corrosion Protection
  • Electric Start + 12V Alternator System
  • Thru-Cowling Manual Back-Up Starting
  • Forward-Mounted Gear Shift Lever
  • Twist-Grip Throttle with Tension Control
  • Quiet Through-the-Prop Exhaust
  • Start-in-Gear Lockout Protection
  • Proven Automotive Style Oil Pump
  • Shallow Water Drive
  • 5 Trim Positions w/Tilt Lock Pin
  • Low Oil Pressure Warning System
  • Over Heat Warning System
  • Over-Rev Limiter Protection
  • Steering Friction Tension Control
  • Integrated Carrying Handle
  • Emergency Lanyard Stop Switch
  • 3.1 US Gallon Fuel Tank / Fuel Line
  • 3-Blade Aluminum Propeller
  • 3-Star Ultra-Low Emission Rating
  • Suzuki’s Lean Burn Control System
  • Up to 17% more fuel efficient over
    some competitor’s 4-strokes
  • Suzuki 3-Year Warranty
Model DF20ATHL2
Model Year No
SKU DF20ATHL2-17
Weight 123.0000
Manufacturer Suzuki
Country of Manufacture Thailand
Horsepower 20hp
Shaft Length 20″ (Long)
Steering Tiller
Starting Electric
Trim & Tilt Power Tilt
Fuel Delivery EFI
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 327 cc (20.0 cubic inches)
Bore and Stroke 60.4 x 57 mm (2.38 x 2.24 inches)
Full Throttle RPM Range 5000-6000 RPM
Ignition System Digital CDI
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type Unleaded Gasoline (87 octane)
Fuel Tank / Fuel Line INCLUDED: 3.1 Gallon Fuel Tank and Fuel Line
Oil Type SAE 10W-30 or SAE 10W-40
Oil Capacity 33.8 fl oz. (1000 mL)
Lubrication Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump
Alternator 12V 145W 10A