Home USED OUTBOARD MOTORS Suzuki Outboard Motors Suzuki 20 HP DF20AEL2 Outboard Motor
Suzuki 15 HP DF15ATHL Outboard Motor
Back to products
Suzuki 20 HP DF20AES2 Outboard Motor
Suzuki 20 HP DF20AEL2 Outboard Motor
Click to chat and order directly on WhatsApp 😉
Compare
Add to wishlist
Category: Suzuki Outboard Motors
Description
The quietest 20 HP Outboard motor on the water is the Suzuki 20 HP Model # DF20AEL2. This Suzuki outboard is equipped with a 20 inch long shaft, tiller steering and the convenience of push button electric start. Suzuki state of the art engineering means you have power to spare. The Suzuki outboard is perfect for a heavier, larger jon boat, skiff or as auxiliary power for your sailboat. Suzuki provides a 3 year factory warranty and standard with this outboard engine is a 3.1 gallon gas tank and fuel line and aluminum prop and tool kit.
  • Electronic Fuel Injection (EFI)
  • Sleek, Compact, Lightweight Design
  • Lightest Outboard in 20hp 4-stroke Class
  • Saltwater Rated
  • Fresh Water Flushing Port
  • Multi-Layer Corrosion Protection
  • Electric Start + 12V Alternator System
  • Thru-Cowling Manual Back-Up Starting
  • Forward-Mounted Gear Shift Lever
  • Twist-Grip Throttle with Tension Control
  • Quiet Through-the-Prop Exhaust
  • Start-in-Gear Lockout Protection
  • Proven Automotive Style Oil Pump
  • Shallow Water Drive
  • 5 Trim Positions w/Tilt Lock Pin
  • Low Oil Pressure Warning System
  • Over Heat Warning System
  • Over-Rev Limiter Protection
  • Steering Friction Tension Control
  • Integrated Carrying Handle
  • Emergency Lanyard Stop Switch
  • 3.1 US Gallon Fuel Tank / Fuel Line
  • 3-Blade Aluminum Propeller
  • 3-Star Ultra-Low Emission Rating
  • Suzuki’s Lean Burn Control System
  • Up to 17% more fuel efficient over
    some competitor’s 4-strokes
  • Suzuki 3-Year Warranty
Model DF20AEL2
Model Year No
SKU DF20AEL2-17
Weight 108.0000
Manufacturer Suzuki
Country of Manufacture Thailand
Horsepower 20hp
Shaft Length 20″ (Long)
Steering Tiller
Starting Electric
Trim & Tilt Manual
Fuel Delivery EFI
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 327 cc (20.0 cubic inches)
Bore and Stroke 60.4 x 57 mm (2.38 x 2.24 inches)
Full Throttle RPM Range 5300-6300 RPM
Ignition System Digital CDI
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type Unleaded Gasoline (87 octane)
Fuel Tank / Fuel Line INCLUDED: 3.1 Gallon Fuel Tank and Fuel Line
Oil Type SAE 10W-30 or SAE 10W-40
Oil Capacity 33.8 fl oz. (1000 mL)
Lubrication Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump
Alternator 12V 145W 10A