“2017 HONDA 15 HP BF15D3SHT Outboard Motor” has been added to your cart. View cart
Click to enlarge
Home USED OUTBOARD MOTORS Honda Outboard Motors 2018 Honda 15 Hp BF15D3SH Outboard Motor
2017 HONDA 9.9 HP BFP10D3XHT Outboard Motor
Back to products
2018 Honda 15 Hp BF15D3SHS Outboard Motor
2018 Honda 15 Hp BF15D3SH Outboard Motor
Click to chat and order directly on WhatsApp 😉
Compare
Add to wishlist
Category: Honda Outboard Motors
Description
Quality, Dependability, Durability all built into Honda Outboard Motors and backed by the best 5 year warranty in the industry. All those features and more are standard in Honda’s 2018, 114 lb. 15 HP model #BF15D3SH. Equipped with the short 15 inch shaft, manual start, and tiller steering, this model has all the power you crave plus more! Honda’s high tech lightweight design is compact and easy to transport, without sacrificing quality and durability. The smooth quiet ride and fuel efficiency of Honda outboards is legend.
  • Reliable, efficient 4-stroke design
  • Large Displacement – better performance
  • Easy One Hand Starting
  • Lightweight Design
  • Available with Power Thrust Design (BFP models only) – better performance for heavy loads
  • Reverse Exhaust Relief – increased manueverability (BFP models only)
  • Ultra Low 3 Star CARB Emissions
  • True 5 Warranty
  • PGM Ignition – optimal operation
  • High Output Charging – more power!
  • Engine Alert System – Keeps you informed
  • 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
  • Longer Tiller Handle – better control
  • Auto Start Enrichment – easy starts
  • Pendulum Mount System – Smooth operation
  • Convenient, Up Front Tiller Controls
  • EZ Steer Friction Control
  • Shallow Water Drive
  • Positive Lubrication – better durability
  • 3 Stage Carburetion – better fuel economy
  • Integrated Carrying Handle – easier transport
MODEL BF15D3SH
MODEL YEAR 2018
SKU BF15D3SH-18
WEIGHT 114.0000
MANUFACTURER Honda
COUNTRY OF MANUFACTURE Japan
HORSEPOWER 15hp
SHAFT LENGTH 15″ (Short)
STEERING Tiller
STARTING Manual
TRIM & TILT Manual
FUEL DELIVERY Carburetor
FUEL TANK External
CYLINDER(S) 2
DISPLACEMENT 350 cc (21.4 cubic inches)
BORE AND STROKE 59 mm x 64 mm (2.3 x 2.5 inches)
FULL THROTTLE RPM RANGE 4,500-5,500 RPM
IGNITION SYSTEM PGM-IG
INDUCTION SCAVENGING SOHC
VALVES PER CYLINDER 2
FUEL TYPE Unleaded Gasoline (86 octane)
FUEL TANK / FUEL LINE 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
OIL TYPE FC-W 10W-30
OIL CAPACITY Please inquire.
LUBRICATION Wet Sump
ALTERNATOR 6-Amp (76 watt)
COOLING SYSTEM Water Cooled
SALTWATER RATED YES
GEAR RATIO 2.08:1
GEAR SHIFT Forward, Neutral, Reverse
PROPELLER 9¼ x 10 in 4-Blade Aluminum
INTERNAL BATTERY NO
WHAT’S IN THE BOX ?
1 X Outboard Motor
1 X Outboard Tiller Handle
1 X Fuel Tank
1 X Quick Connect Fuel Line tilt switch
1 x Teleflex SL3 Throttle control Top or side Mount ? + Free Installation Universal Cables
1 X Outboard Warranty Card from manufacturer Valid 5 Years Depending on outboard type
1 X Standart Aluminum Propeller Depending on outboard Brands , type & Horse power.
1 X Trim limiter
3 X Gall Free Oil Depending on outboard Brands Yamalube, Honda Marine Oil, Mercury Premium Oil
1 X Stainless Outboard Anti-Theft
1 X Book Owner’s Manual Guide from manufacturer
1 X Ebook Installation Guide & And how to take care of the engine properly.
3 X Cable Protection System Length 800mm