2017 Tohatsu 20 HP MFS20DEFS Outboard Motor
Back to products
2017 Tohatsu 20 HP MFS20DEFTS Outboard Motor (Power Tilt)
2017 Tohatsu 20 HP MFS20DEFTL Outboard Motor (Power Tilt)
Click to chat and order directly on WhatsApp 😉
Compare
Add to wishlist
Category: Tohatsu Outboard Motors
Description
With the convenience of electric start and power tilt trim, The Tohatsu 20 HP outboard motor, model # MFS20DEFTL is a fully equipped motor with the 20 inch long shaft and tiller control. This Tohatsu 20hp outboard motor delivers all the qualities you seek in an outboard motor including convenience, fuel economy, and reliability. The 20hp Tohatsu engine is an excellent source of power for medium to larger sized aluminum fishing boats, skiffs, and inflatable boats as well as heavier sailboats. Standard features on this single carb water cooled engine include Forward, Neutral and Reverse shift lever on the front of the motor, an external 3.5 gallon gas tank and Tohatsu’s 5 year warranty.
  • Electric Start + 12V 145W 12A Alternator
  • Power Operated Tilt; 5 Trim Positions
  • Advanced Digital CD Ignition System
  • Low Oil Pressure Warning System
  • ESG Over Rev RPM Limiter
  • High Grade Marine Alloy Construction
  • Stainless Steel Water Pump Housing
  • Zinc Coated Water Passages
  • Easy to Replace Canister Style Oil Filter
  • Sacrificial Zinc Anodes + Trim Tab
  • Forward-Mounted Gear Shift Lever
  • Twist-Grip Throttle with Tension Control
  • Adjustable Steering Friction Setting
  • Full Thru-Cowl Manual Start Retained
  • Tuned Intake for Crisp Acceleration
  • Carburetor Accelerator Pump
  • Start-In-Gear Protection
  • Thermostatically Controlled Cooling
  • Advanced Cross Flow Induction System
  • Quiet Through-the-Propeller Exhaust
  • 3.1 Gallon Fuel Tank / Fuel Line
  • Safety Lanyard Cut-Off Switch
  • Operating Manual & Emergency Tool Kit
  • Tohatsu 5-Year Warranty
Model MFS20DEFTL
Model Year 2017
SKU MFS20DEFTL-17
Weight 138.0000
Manufacturer Tohatsu
Country of Manufacture Japan
Horsepower 20hp
Shaft Length 20″ (Long)
Steering Tiller
Starting Electric
Trim & Tilt Power Tilt
Fuel Delivery Carburetor
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 351 cc (21.41 cubic inches)
Bore and Stroke 61 x 60 mm (2.40 x 2.36 inches)
Full Throttle RPM Range 5,400-6,100 RPM
Ignition System Digital CD Ignition
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type Unleaded Gasoline (87 octane)
Fuel Tank / Fuel Line 3.1 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
Oil Type SAE 10W-30 or SAE 10W-40 (SF, SG, SH, SJ)
Oil Capacity 1 Quart (1000 ml)
Lubrication Wet Sump
Alternator 12V 145W 12A (standard on elec. start models)