Home USED OUTBOARD MOTORS Mercury Outboard Motors 2017 Mercury 15 HP 15ELHPT-PK-CT Outboard Motor
2017 Mercury 15 HP 15ELH Outboard Motor
Back to products
2017 Mercury 15 HP 15EXLHPT-PK-CT Outboard Motor
2017 Mercury 15 HP 15ELHPT-PK-CT Outboard Motor
Click to chat and order directly on WhatsApp 😉
Compare
Add to wishlist
Category: Mercury Outboard Motors
Description
  • Large Displacement Powerhead (351cc)
  • Electric Start + 12V 138W 12A Alternator
  • Thru-Cowl Backup Manual Start
  • Digital CD Ignition with Spark Advance
  • Tuned Intake for Quick Acceleration
  • High Grade Marine Alloy Construction
  • Stainless Steel Water Pump Housing
  • Zinc Coated Water Passages
  • Rated for Saltwater Use
  • Sacrificial Zinc Anodes and Trim Tab
  • Tiller Integrated F-N-R Gear Shifting
  • Adjustable Steering Tension Control
  • Twist-Grip Throttle with Tension Control
  • Thermostat Controlled Water Cooling
  • Heavy Duty Transom Mounting Bracket
  • Power Operated Tilt (Range: -6° to 75°)
  • Quiet Through-Propeller-Hub Exhaust
  • “Wishbone” Mount for Reduced Vibration
  • 6.6 Gallon Fuel Tank and Fuel Line
  • Easy Maintenance Canister Oil Filter
  • Start-In-Gear Protection
  • Low Oil Pressure Warning Indicator
  • ESG Over-Rev Protection
  • Safety Lanyard Stop Switch
  • Owner’s Manual
  • Mercury Marine 3-Year Warranty
Model 15ELHPT-PK-CT
Model Year 2017
SKU 15ELHPT-PK-CT-17
Weight 132.0000
Manufacturer Mercury
Country of Manufacture Japan
Horsepower 15hp
Shaft Length 20″ (Long)
Steering Tiller
Starting Electric
Trim & Tilt Power Tilt
Fuel Delivery Carburetor
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 351 cc (21.4 cubic inches)
Bore and Stroke 61 x 60 mm (2.40 x 2.36 inches)
Full Throttle RPM Range 5000-6000
Ignition System Digital CD Ignition w/Electronic Spark Advance
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type 87 Octane (up to 10% ethanol content)
Fuel Tank / Fuel Line 6.6 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
Oil Type SAE 10W-30 (Mercury 4-Stroke Outboard Oil)
Oil Capacity 1 Quart (1000 ml)
Lubrication Trochoid Pump
Alternator 12V 138W 12A (standard on electric start models)
Cooling System Water-Cooled, Thermostatically Controlled
Saltwater Rated YES
Gear Ratio 2.15:1
Gear Shift Forward-Neutral-Reverse (shift in tiller handle)
Propeller 4-Blade High Thrust Aluminum Propeller
Internal Battery No
What’s in the box?
  • Fuel Tank (6.6 gallon)
  • Quick Connect Fuel Line
  • Mercury 3-Year Warranty
  • 4-Blade Aluminum Prop
  • Mercury 4-Stroke Oil
  • Owner’s Manual & Tool Kit
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “2017 Mercury 15 HP 15ELHPT-PK-CT Outboard Motor” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Sold out
Compare
Quick view
Add to wishlist
Read more
2017 Mercury 8 HP 8EH Outboard Motor
Mercury Outboard Motors
Sold out
Quick view
Read more
2017 Mercury 15 HP 15MH Outboard Motor
Mercury Outboard Motors
Add to cart
2017 Mercury 9.9 HP 9.9MLH-CT Outboard Motor
Add to cart
2018 Mercury 15 Hp 15EH Outboard Motor
2017 Mercury 8 HP 8MH Outboard Motor
2017 Mercury 6 HP 6MH Outboard Motor