Home USED OUTBOARD MOTORS Mercury Outboard Motors 2017 Mercury 15 HP 15ELHPT-PK-CT Outboard Motor
2017 Mercury 15 HP 15ELH Outboard Motor
Back to products
2017 Mercury 15 HP 15EXLHPT-PK-CT Outboard Motor
2017 Mercury 15 HP 15ELHPT-PK-CT Outboard Motor
Click to chat and order directly on WhatsApp 😉
Compare
Add to wishlist
Category: Mercury Outboard Motors
Description
  • Large Displacement Powerhead (351cc)
  • Electric Start + 12V 138W 12A Alternator
  • Thru-Cowl Backup Manual Start
  • Digital CD Ignition with Spark Advance
  • Tuned Intake for Quick Acceleration
  • High Grade Marine Alloy Construction
  • Stainless Steel Water Pump Housing
  • Zinc Coated Water Passages
  • Rated for Saltwater Use
  • Sacrificial Zinc Anodes and Trim Tab
  • Tiller Integrated F-N-R Gear Shifting
  • Adjustable Steering Tension Control
  • Twist-Grip Throttle with Tension Control
  • Thermostat Controlled Water Cooling
  • Heavy Duty Transom Mounting Bracket
  • Power Operated Tilt (Range: -6° to 75°)
  • Quiet Through-Propeller-Hub Exhaust
  • “Wishbone” Mount for Reduced Vibration
  • 6.6 Gallon Fuel Tank and Fuel Line
  • Easy Maintenance Canister Oil Filter
  • Start-In-Gear Protection
  • Low Oil Pressure Warning Indicator
  • ESG Over-Rev Protection
  • Safety Lanyard Stop Switch
  • Owner’s Manual
  • Mercury Marine 3-Year Warranty
Model 15ELHPT-PK-CT
Model Year 2017
SKU 15ELHPT-PK-CT-17
Weight 132.0000
Manufacturer Mercury
Country of Manufacture Japan
Horsepower 15hp
Shaft Length 20″ (Long)
Steering Tiller
Starting Electric
Trim & Tilt Power Tilt
Fuel Delivery Carburetor
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 351 cc (21.4 cubic inches)
Bore and Stroke 61 x 60 mm (2.40 x 2.36 inches)
Full Throttle RPM Range 5000-6000
Ignition System Digital CD Ignition w/Electronic Spark Advance
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type 87 Octane (up to 10% ethanol content)
Fuel Tank / Fuel Line 6.6 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
Oil Type SAE 10W-30 (Mercury 4-Stroke Outboard Oil)
Oil Capacity 1 Quart (1000 ml)
Lubrication Trochoid Pump
Alternator 12V 138W 12A (standard on electric start models)
Cooling System Water-Cooled, Thermostatically Controlled
Saltwater Rated YES
Gear Ratio 2.15:1
Gear Shift Forward-Neutral-Reverse (shift in tiller handle)
Propeller 4-Blade High Thrust Aluminum Propeller
Internal Battery No
What’s in the box?
  • Fuel Tank (6.6 gallon)
  • Quick Connect Fuel Line
  • Mercury 3-Year Warranty
  • 4-Blade Aluminum Prop
  • Mercury 4-Stroke Oil
  • Owner’s Manual & Tool Kit
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “2017 Mercury 15 HP 15ELHPT-PK-CT Outboard Motor” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
Compare
Quick view
Add to wishlist
Add to cart
2017 Mercury 15 HP 15EH Outboard Motor
Mercury Outboard Motors
Sold out
Quick view
Read more
2017 Mercury 15 HP 15MLH Outboard Motor
Mercury Outboard Motors
Sold out
Read more
2017 Mercury 8 HP 8ELH Outboard Motor
2017 Mercury 6HP 6MLH Outboard Motor
2017 Mercury 15 HP 15MH Outboard Motor