Home USED OUTBOARD MOTORS Honda Outboard Motors 2017 HONDA 9.9 HP BF10DK3SHS Outboard Motor
2017 HONDA 9.9 HP BF10DK3LHS Outboard Motor
Back to products
2017 HONDA 9.9 HP BFP10D3LHT Outboard Motor
2017 HONDA 9.9 HP BF10DK3SHS Outboard Motor
Click to chat and order directly on WhatsApp 😉
Compare
Add to wishlist
Category: Honda Outboard Motors
Description
Honda Outboards are legend for quality and durability. Honda 9.9 HP Outboard model #BF10DK3SHS comes equipped with the short 15 inch shaft and the convenience of both electric and manual start. This 9.9 HP delivers all the power you crave and then some. Enjoy a smooth quiet ride across the water with impressive fuel efficiency you will appreciate.
  • Reliable, efficient 4-stroke design
  • Easy One Hand Starting
  • True 5 Warranty
  • Ultra Low 3 Star CARB Emissions
  • 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
  • Available with Power Thrust Design (BFP) – better performance for heavy loads
  • Reverse Exhaust Relief – increased manueverability (BFP models)
  • Longer Tiller Handle – improved control
  • PGM Ignition – optimal operation
  • Engine Alert System – Keeps you informed
  • Best in Class High Output Charging
  • Lightweight Rounded Design
  • Auto Start Enrichment – easy starts
  • Pendulum Mount System – smooth operation
  • EZ Steer Friction Control
  • Shallow Water Drive
  • Up Front Tiller Controls – convenient shifting
  • Integrated Carrying Handle – easier transport
  • Positive Lubrication for better durability
Model BF10DK3SHS
Model Year 2017
SKU BF10DK3SHS-17
Weight 92.0000
Manufacturer Honda
Country of Manufacture Japan
Horsepower 9.9hp
Shaft Length 15″ (Short)
Steering Tiller
Starting Electric
Trim & Tilt Manual
Fuel Delivery Carburetor
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 222 cc (13.5 cubic inches)
Bore and Stroke 58 x 42 mm (2.3 x 1.7 in.)
Full Throttle RPM Range 5000-6000 RPM
Ignition System PGM-IG
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type Unleaded Gasoline (86 octane)
Fuel Tank / Fuel Line 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
Oil Type FC-W 10W-30