Home USED OUTBOARD MOTORS Honda Outboard Motors 2017 HONDA 15 HP BF15D3SHT Outboard Motor
2017 HONDA 15 HP BF15D3SHS Outboard Motor
Back to products
2017 HONDA 2.3 HP BF2.3DHLCH Outboard Motor
2017 HONDA 15 HP BF15D3SHT Outboard Motor
Description
Honda’s 15 HP Outboard motor, Model BF15D3SHT comes equipped with the short 15 inch shaft and the convenience of power tilt plus both manual easy start and electric start.
  • Reliable, efficient 4-stroke design
  • Large Displacement – better performance
  • Easy One Hand Starting
  • Lightweight Design
  • Available with Power Thrust Design (BFP models only) – better performance for heavy loads
  • Reverse Exhaust Relief – increased manueverability (BFP models only)
  • PGM Ignition – optimal operation
  • High Output Charging – more power!
  • Engine Alert System – Keeps you informed
  • 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
  • Longer Tiller Handle – better control
  • Auto Start Enrichment – easy starts
  • Pendulum Mount System – Smooth operation
  • Convenient, Up Front Tiller Controls
  • EZ Steer Friction Control
  • Shallow Water Drive
  • Positive Lubrication – better durability
  • 3 Stage Carburetion – better fuel economy
  • Power Tilt
  • Integrated Carrying Handle – easier transport
Model BF15D3SHT
Model Year 2017
SKU BF15D3SHT-17
Weight 130.0000
Manufacturer Honda
Country of Manufacture Japan
Horsepower 15hp
Shaft Length 15″ (Short)
Steering Tiller
Starting Electric
Trim & Tilt Power Tilt
Cylinder(s) 2
Displacement 350 cc (21.4 cubic inches)
Bore and Stroke 59 mm x 64 mm (2.3 x 2.5 inches)
Full Throttle RPM Range 4,500-5,500 RPM
Oil Type FC-W 10W-30
Oil Capacity Please inquire.
Lubrication Wet Sump
Alternator 12-Amp (148 watt)
Cooling System Water Cooled
Saltwater Rated YES
Gear Ratio 2.08:1
Gear Shift Forward, Neutral, Reverse
Propeller 9¼ x 10 in 4-Blade Aluminum